Czy HTTPS jest bezpieczniejszy od HTTP?

http

Czy HTTPS jest bezpieczniejszy? To pytanie zadaje sobie wielu użytkowników Internetu. Pojedynek HTTP vs HTTPS toczy się od dawna i mimo, że są aspekty, w których HTTP jest lepszy, nie jest nią kwestia bezpieczeństwa. Podczas gdy strona internetowa może wyglądać tak samo na powierzchni, faktem jest, że strona HTTPS jest znacznie bezpieczniejsza. To dlatego, że HTTPS szyfruje dane między przeglądarką użytkownika a stroną internetową. Hakerzy mogą uzyskać dostęp do informacji, które są przechowywane na stronie bez certyfikatu HTTPS, dlatego należy upewnić się, że używasz HTTPS za każdym razem, gdy robisz zakupy online.

HTTP vs HTTPS – podobieństwa i różnice

Protokół HTTP udostępnia dane za pośrednictwem połączenia IP (Internet Protocol). Jednak w przeciwieństwie do HTTPS, dane są przesyłane w postaci zwykłego tekstu, co oznacza, że hakerzy mogą je odczytać i wykorzystać. Mogą nawet wykorzystać te informacje do podszycia się pod użytkownika lub kradzieży jego danych osobowych. HTTPS jest bezpieczniejszy, ponieważ wykorzystuje szyfrowanie TLS/SSL, co zmniejsza możliwość kradzieży informacji przez złośliwych ludzi. Ponadto jest szybszy. Co więcej, nie ma potrzeby instalowania żadnego specjalnego oprogramowania ani posiadania umiejętności, aby z niego korzystać. Wystarczy działająca przeglądarka internetowa i połączenie z Internetem.

Protokół HTTP nie jest bezpieczny. Każdy może podsłuchać komunikację HTTP. Szczególnie wrażliwe informacje muszą być transportowane w bezpieczny sposób, aby tylko uprawnione osoby mogły je zobaczyć. HTTPS rozwiązuje ten problem poprzez zastosowanie kombinacji protokołu HTTP i protokołu bezpieczeństwa sieciowego. Oba protokoły działają na różnych warstwach modelu TCP/IP. Więcej dowiesz się z tego artykułu: https://sempai.pl/blog/https-co-to-https-vs-https-czym-sie-roznia/.

Jak działa HTTPS?

HTTPS sprawia, że wszyscy są bezpieczniejsi. Łatwiej jest zabezpieczyć połączenia za pomocą HTTPS, co sprawia, że wdrożenie HTTPS jest łatwiejsze i bardziej spójne. Ponadto powszechne stosowanie HTTPS zmniejszy atrakcyjność ataków śledzących. Zmniejszy się również liczba niepowodzeń walidacji HTTPS, dzięki czemu bezpieczeństwo sieci stanie się jeszcze ważniejsze dla użytkowników. Ponadto ułatwia zabezpieczenie stron internetowych, które mają wrażliwe treści.