Czym jest adres URL?

url

Wraz z pojęciami hipertekstu i protokołu HTTP pojęcie adresu URL jest jedną z podstawowych koncepcji sieci WWW. Jest to mechanizm używany przez przeglądarki do uzyskiwania dowolnego zasobu opublikowanego w sieci światowej.

URL — co to jest?

Co to znaczy URL? Adres URL strony oznacza Uniform Resource Locator (więcej na ten temat: https://sempai.pl/blog/co-to-jest-adres-url-i-jak-powinien-wygladac/). Adres URL to tylko adres podany unikalnemu zasobowi w Internecie. Teoretycznie każdy poprawny adres URL prowadzi do unikalnego zasobu. Takie zasoby mogą być strona HTML, plik CSS, obraz, itp w praktyce istnieją pewne wyjątki, gdy na przykład URL prowadzi do zasobu, który już nie istnieje lub który został przeniesiony. Ponieważ zasób dostępny przez adres URL, a także sam adres URL, jest obsługiwany przez serwer WWW, jego właściciel musi uważnie monitorować hostowane zasoby i powiązane adresy URL.

Jak korzystać z adresu URL?

Każdy adres URL można znaleźć bezpośrednio na pasku adresu przeglądarki, aby natychmiast uzyskać żądany zasób. Ale to tylko wierzchołek góry lodowej!

Język HTML pozwala na aktywne wykorzystanie adresu URL do:

  • Tworzenia linków do innych dokumentów za pomocą znacznika ;
  • Łączenie dokumentu z jego dodatkowymi plikami, np. za pomocą znaczników lub